Turizmus v Podpoľaní nám dnes nepomôže!

Autor: Rastislav Čižmárik | 4.12.2012 o 21:00 | (upravené 4.12.2012 o 21:05) Karma článku: 5,89 | Prečítané:  562x

Nemyslím si, že by na mieru nezamestnanosti na Slovensku v dnešnej dobe malo výraznejší vplyv rozvoj sektora služieb a turizmu. Ako to často počuť z úst rôznych pseudo-odborníkov na hospodárstvo a ekonomický rast v Detve a Podpoľaní. Jediné čo nám dnes môže pomôcť dostať sa dhodobo do čiernych čísiel a k rastu zamestnanosti v našom zúboženom regióne Podpoľania je podpora investícií do vedy a výskumu, čo by sa dalo zvládnuť za účasti štátu a silných súkromných korporácií a firiem.

Jedna z najvyšších mier nezamestnanosti v EU má svoje korene už v období pred rokom 1989. Oneskorená a rýchla industrializácia priniesli nevhodnú štruktúru hospodárstva a nízku mieru adaptability pracovných síl.

Po rozpade RVHP a konkurencie neschopného zbrojárskeho priemyslu sme v roku 1991 mali vyše 11% mieru nezamestnanosti. V roku 1993 malo Slovensko mieru nezamestnanosti 13%. V nasledujúcich rokoch v dôsledku oživenia ekonomiky nezamestnanosť mierne klesla. Avšak od roku 1996 začala opäť výrazne rásť. Dôvodov rastu bolo viacero: tlak na rast produktivity práce, krach veľkých podnikov, makroekonomická nerovnováha, v roku 1999 prijaté stabilizačné opatrenia, emografický vývoj – do ekonomického aktívneho veku prichádzali silné populačné ročníky, nízka mobilita pracovných síl. Svoje maximum dosiahla miera nezamestnanosti v roku 2001 na hodnote 19,2%. Od roku 2000 rástla nezamestnanosť hlavne v súkromnom sektore a roku 2002 sa prepúšťalo v štátnej správe. K ďalšiemu nárastu došlo po dôchodkovej reforme, keď sa posunul vek pre odchod do dôchodku v roku 2003. Nasledoval výrazný pokles až do roku 2008, kedy pod vplyvom celosvetovej krízy miera nezamestnanosti opäť stúpala po celý rok 2009.

Stagnácia v rokoch 2010 a 2011 bola spôsobená, skôr tým, že do ekomonického aktívneho veku prichádzali populačné ročníky, ako snahy samotnej Slovenskej vlády. Nezamestnanosť mládeže v Európskej únii (EU) v kategórii osôb vo veku od 15 do 24 rokov vzrástla od vypuknutia krízy o 50% z priemerných 15% vo februári 2008 na 22,5% v júli tohto roku.

Miera nezamestnanosti v októbri stúpla na 13,69% z 13,44 v septembri a v Banskobystrickom kraji sa priblížila k hranici niečo pod 20%! Čo je naozaj alarmujúce číslo. Najviac ohrozené sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, Krupina a Detva. Dostala sa tak blízko dlhodobého maxima, kde bola na začiatku tohto roka. Jej ďalší priebeh ťažko odhadnúť, závisí od doby trvania finančnej krízy a hospodárskeho rastu celej Európy.

Nemyslím si, že by na mieru nezamestnanosti na Slovensku v dnešnej dobe malo výraznejší vplyv rozvoj sektora služieb a turizmu. Ako to často počuť z úst rôznych pseudo-odborníkov na hospodárstvo a ekonomický rast v Detve a Podpoľaní. Jediné čo nám dnes môže pomôcť dostať sa dhodobo do čiernych čísiel a k rastu zamestnanosti v našom zúboženom regióne Podpoľania je podpora investícií do vedy a výskumu, čo by sa dalo zvládnuť za účasti štátu a silných súkromných korporácií a firiem. A samozrejme podpora tradičných odvetví lesného hospodárstva, spracovania dreva, celulózy a papiera. Tiež podpora strojárskeho priemyslu a ťažby nerastov a drahých kovov, na ktoré sú naše hory tak výnimočne bohaté.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?