Turizmus v Podpoľaní nám dnes nepomôže!

Autor: Rastislav Čižmárik | 4.12.2012 o 21:00 | (upravené 4.12.2012 o 21:05) Karma článku: 5,89 | Prečítané:  558x

Nemyslím si, že by na mieru nezamestnanosti na Slovensku v dnešnej dobe malo výraznejší vplyv rozvoj sektora služieb a turizmu. Ako to často počuť z úst rôznych pseudo-odborníkov na hospodárstvo a ekonomický rast v Detve a Podpoľaní. Jediné čo nám dnes môže pomôcť dostať sa dhodobo do čiernych čísiel a k rastu zamestnanosti v našom zúboženom regióne Podpoľania je podpora investícií do vedy a výskumu, čo by sa dalo zvládnuť za účasti štátu a silných súkromných korporácií a firiem.

Jedna z najvyšších mier nezamestnanosti v EU má svoje korene už v období pred rokom 1989. Oneskorená a rýchla industrializácia priniesli nevhodnú štruktúru hospodárstva a nízku mieru adaptability pracovných síl.

Po rozpade RVHP a konkurencie neschopného zbrojárskeho priemyslu sme v roku 1991 mali vyše 11% mieru nezamestnanosti. V roku 1993 malo Slovensko mieru nezamestnanosti 13%. V nasledujúcich rokoch v dôsledku oživenia ekonomiky nezamestnanosť mierne klesla. Avšak od roku 1996 začala opäť výrazne rásť. Dôvodov rastu bolo viacero: tlak na rast produktivity práce, krach veľkých podnikov, makroekonomická nerovnováha, v roku 1999 prijaté stabilizačné opatrenia, emografický vývoj – do ekonomického aktívneho veku prichádzali silné populačné ročníky, nízka mobilita pracovných síl. Svoje maximum dosiahla miera nezamestnanosti v roku 2001 na hodnote 19,2%. Od roku 2000 rástla nezamestnanosť hlavne v súkromnom sektore a roku 2002 sa prepúšťalo v štátnej správe. K ďalšiemu nárastu došlo po dôchodkovej reforme, keď sa posunul vek pre odchod do dôchodku v roku 2003. Nasledoval výrazný pokles až do roku 2008, kedy pod vplyvom celosvetovej krízy miera nezamestnanosti opäť stúpala po celý rok 2009.

Stagnácia v rokoch 2010 a 2011 bola spôsobená, skôr tým, že do ekomonického aktívneho veku prichádzali populačné ročníky, ako snahy samotnej Slovenskej vlády. Nezamestnanosť mládeže v Európskej únii (EU) v kategórii osôb vo veku od 15 do 24 rokov vzrástla od vypuknutia krízy o 50% z priemerných 15% vo februári 2008 na 22,5% v júli tohto roku.

Miera nezamestnanosti v októbri stúpla na 13,69% z 13,44 v septembri a v Banskobystrickom kraji sa priblížila k hranici niečo pod 20%! Čo je naozaj alarmujúce číslo. Najviac ohrozené sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, Krupina a Detva. Dostala sa tak blízko dlhodobého maxima, kde bola na začiatku tohto roka. Jej ďalší priebeh ťažko odhadnúť, závisí od doby trvania finančnej krízy a hospodárskeho rastu celej Európy.

Nemyslím si, že by na mieru nezamestnanosti na Slovensku v dnešnej dobe malo výraznejší vplyv rozvoj sektora služieb a turizmu. Ako to často počuť z úst rôznych pseudo-odborníkov na hospodárstvo a ekonomický rast v Detve a Podpoľaní. Jediné čo nám dnes môže pomôcť dostať sa dhodobo do čiernych čísiel a k rastu zamestnanosti v našom zúboženom regióne Podpoľania je podpora investícií do vedy a výskumu, čo by sa dalo zvládnuť za účasti štátu a silných súkromných korporácií a firiem. A samozrejme podpora tradičných odvetví lesného hospodárstva, spracovania dreva, celulózy a papiera. Tiež podpora strojárskeho priemyslu a ťažby nerastov a drahých kovov, na ktoré sú naše hory tak výnimočne bohaté.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?